استان‌های محروم از استانی شدن بودجه ۹۹ استقبال نمی‌کنند

نائب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می‌گوید در حال حاضر استان‌های محروم از استانی شدن بودجه ۹۹ استقبال نمی‌کنند، چراکه نیمی از درآمدهای مالیاتی کشور از تهران به دست می‌آید که با استانی شدن بودجه، تنها تهران از این درآمد برخوردار شده و سهمی به سایر استان‌ها نمی‌رسد.

هادی قوامی نائب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره اصلاح ساختار بودجه، گفت: اصلاح ساختار بودجه به معنای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی است و برای تحقق این امر باید جایگزینی مانند مالیات برای نفت در نظر گرفته شود.

حذف دستگاه‌های موازی در امور یکسان شفافیت ایجاد می‌کند

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی افزود: حذف دستگاه‌های موازی در امور یکسان یکی دیگر از مؤلفه‌های اصلاح ساختار بودجه است به‌طور مثال باید وزارت بهداشت و درمان تنها متولی ساماندهی امور مربوط به بهداشت باشد تا با تحقق این امر بسیاری از ردیف بودجه‌ها حذف شده و شفافیت ایجاد شود.

نائب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره استانی شدن بودجه ۹۹، اضافه کرد: اگرچه استانی شدن بودجه سال ۹۹ ممکن است اما اجرای آن بسیار مشکل خواهد بود، در این شرایط استان‌ها باید بر مبنای بودجه خود برنامه‌ها را اولویت‌بندی کرده و اجرا کنند.

نیمی از درآمدهای مالیاتی کشور از استان تهران به دست می‌آید

وی ادامه داد: در حال حاضر استان‌های محروم از استانی شدن بودجه ۹۹ استقبال نمی‌کنند، چراکه حدوداً نیمی از درآمدهای مالیاتی کشور از تهران به دست می‌آید که با استانی شدن بودجه، تنها تهران از این درآمد برخوردار شده و سهمی به استان‌های کم برخوردار نمی‌رسد.

نائب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: برخی استان‌های کوچک حدود ۷۰۰ میلیارد تومان در سال هزینه داشته و تنها ۱۰۰ میلیارد تومان درآمد دارند حال با استانی شدن بودجه چگونه می‌توانند ۶۰۰ میلیارد تومان کسری را جبران کنند؟ در حال حاضر که بودجه ملی است بودجه این استان‌ها از تهران، اصفهان و… تأمین می‌شود.

بررسی دوسالانه بودجه به تصویب قانونی دائمی نیاز دارد

نائب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره بررسی بودجه دوسالانه در مجلس، اظهار کرد: بر اساس قانون، بررسی بودجه یک‌ساله است بررسی دوسالانه بودجه تنها در صورتی ممکن است که قانونی دائمی برای آن تصویب شود.

نوشته های مشابه

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن