مالیات عایدی بر سرمایه مسکن، راهکار معضل مسکن های خالی

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر کنترل سوداگری و سفته بازی در بخش مسکن گفت: مالیات عایدی بر مسکن راهکاری اساسی در حل مسکن های خالی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از کیش، دکتر هادی قوامی نایب‌رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه و نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی صبح امروز در حاشیه بازدید از پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی عمران و صنعت ساختمان در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه دولت باید به سمت تولید مسکن ارزان‌قیمت برود اظهار داشت: مالیات بر خانه‌های خالی راهکار اساسی برای حل مشکل مسکن است.

وی با تأکید بر ورود بخش خصوصی به حوزه تولید مسکن ارزان‌قیمت افزود: باید زمین از دولت باشد و ساخت از بخش خصوصی تا بتوانیم مسکن ارزان‌قیمت تولید کنیم. دکتر قوامی با بیان اینکه مالیات، عمدتاً بر مسکن‌های گران‌قیمتی که در شمال شهر خالی است اختصاص می‌یابد افزود: به‌این‌ترتیب به کسانی که فاقد مسکن هستند کمک می‌شود اما باید سیاست دولت به سمت‌وسوی ساخت مسکن ارزان‌قیمت سوق پیدا کند.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بخش خدمات ۵۰ درصد سهم تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص داده و ۵۰ درصد دیگر به حوزه صنعت و کشاورزی مربوط است افزود: بخش مسکن محرک سایر بخش‌هاست که اگر تحرک پیدا کند دیگر بخش‌ها نیز فعال خواهند شد و می‌تواند ارزش‌افزوده بیشتری به همراه داشته باشند.

نایب‌رئیس کمسیون برنامه‌وبودجه مجلس با بیان اینکه نقدینگی کشور از مرز ۲ هزار میلیارد تومان عبور کرده و می‌تواند سهم خود را در بخش ساختمان با ساده کردن قواعد و مقررات و ایجاد شرایط مناسب در ساخت‌وسازها بپردازد تصریح کرد: بخش مسکن محرک دیگر بخش‌ها است اما برخی به مسکن به‌عنوان یک تقاضای سفته‌بازی نگاه می‌کنند که این به اقتصاد کشور ضربه می‌زند.

وی با اشاره به اینکه سه راهکار در این بخش وجود دارد که مجلس به دنبال آن است و در اصلاح بودجه ۹۹ نیز به آن پرداخته شده است خاطرنشان کرد: مالیات عایدی بر سرمایه مسکن، کنترل سوداگری و سفته‌بازی در بخش مسکن و کنترل ساخت مسکن‌های باکیفیت و ارزان‌قیمت راهکارهایی است که مجلس به دنبال آن است تا در بخش مسکن تحرک ایجاد کند تا تحرک در سایر بخش‌های اقتصاد نیز بروز و ظهور داشته باشد.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن