طرح توسعه پتروشیمی خراسان اجرا می‌شود

رئیس مجمع نمایندگان مردم خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح GTPP کوچک به‌عنوان طرح توسعه پتروشیمی خراسان در بجنورد اجرا می‌شود.

دکتر هادی قوامی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طرح GTPP کوچک جایگزین طرح GTPP اولیه است که در سفر رئیس‌جمهور به این استان در سال ۹۴ کلنگ زنی شد. GTPP طرح صنعتی است که بر اساس آن گاز طبیعی به پلی‌پروپیلن تبدیل می‌شود.

 اجرای این طرح در خراسان شمالی حدود ۱۰ هزار فرصت اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌کند و در مراحل ساختمان و نصب طرح پروپیلن، طرح عظیم صنعتی، بیش از سه هزار نفر نیروی متخصص و ماهر موردنیاز است. این طرح ازجمله صنایع تبدیلی مادر در حوزه گاز است که زمینه اشتغال بسیاری از متخصصان و دانش‌آموختگان صنعت را فراهم می‌سازد و با راه‌اندازی کارخانه مذکور تحول بزرگی در اقتصاد خراسان شمالی و منطقه روی می‌دهد.

قرار است طرح GTPP کوچک پتروشیمی خراسان در زمینی به مساحت ۸۰ هکتار ساخته شود. این طرح دارای سه واحد تولیدی متانول با ظرفیت تولید سالانه یک‌میلیون و ۶۵۰ هزار تن پروپیلن است. پلی‌پروپیلن در ساخت قطعات با قالب‌های تزریقی ازجمله صنعت خودرو، نخ و الیاف، کیسه گونی، حصیرهای پلاستیکی، لوازم پزشکی و قطعات صنعتی کاربرد دارد.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی درباره تأمین منابع مالی طرح GTPP کوچک در پتروشیمی خراسان گفت: بر اساس قول‌های داده‌شده ۷۰۰ میلیون یورو برای اجرای این طرح تأمین می‌شود. رئیس مجمع نمایندگان مردم خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی افزود: مشکلی برای تأمین آب موردنیاز اجرای این طرح وجود ندارد و از پساب تصفیه‌شده می‌توان در این طرح استفاده کرد.

رئیس سابق هیئت‌مدیره پتروشیمی خراسان هم گفت: بازار اوره به خاطر شرایط تحریم برای ایران، نامناسب است و اوره خریدار ندارد و بر این اساس، این طرح منتفی است و مینی GTPP در پتروشیمی خراسان اجرا می‌شود. علی محقر اظهار داشت: شرایط برای اجرای طرح مینی GTPP به لحاظ نیروی فنی و تکنولوژی مهیا است زیرا تکنولوژی طرح داخلی است و بنابراین مشکلی فنی وجود ندارد و نیروی انسانی توانمند و زبده شرکت پتروشیمی می‌توانند کار را پیش ببرند.

مجتمع پتروشیمی خراسان در ۱۷ کیلومتری جاده بجنورد-شیروان در ۲۰۰ هکتار اجرا شده است و از پیشرفته‌ترین واحدهای تولیدکننده آمونیاک، کود شیمیایی اوره، ملامین و ازت است. طرح GTPP به‌عنوان طرح توسعه‌ای در شرکت پتروشیمی خراسان، در سال ۹۴ در سفر رئیس‌جمهوری به بجنورد کلنگ خورد اما ادامه اجرای آن به علت‌های مختلف متوقف شد.

نوشته های مشابه

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن